Od té doby, co máme Nixíka, jsme mezi své častější aktivity zařadili i výstavy. Nixík se líbí a postupem času už se i umí jakžtakž ve výstavním prostředí předvést :-).
V roce 2013 bysme se rádi s Nixem a Fástym více věnovali pasení. Nix vyrazí na zkoušky vloh pro pasení a plánujeme se minimálně zúčastnit výcvikového táboru a nějakých tréninkových víkendů.
V polovině roku 2012 jsme čichli k pasení. Fásty absolvoval první víkendový seminář a složil zkoušku vloh a na další semináře se chystáme. Hodláme brzy otestovat i Nixíka.

Dogfrisbee provozuje pro radost Honza s Fástym. Fásta to moc baví a rychle se po tom unaví, což se občas docela hodí.
Já zase zkouším s Fástym cviky dogdancingu. V zimě, když byly všude kupy sněhu, to bylo jedno z mála cvičení, které se dalo provozovat i doma.
S Fástym také chodíme na stopy, učí se docela rychle, zatím jsme ve fázi, kdy se můžu řídit dle pamlsků ve stopě, až pokročíme dál, bude to horší, protože orientace v terénu mi stále dělá problémy. Aki také stopuje, bohužel ne moc často, jen když dokopu Honzu, aby s ním vyrazil. Baví ho to a jde mu to. Basca taky občas na stopu vezmeme, někdy se mu chce, někdy míň.
Coursing nás neláká, většinou bývá daleko a dívat se celý den na psi běhající po oválu a čekat na 2 běhy nám přijde trochu nuda. Letos si ho snad dáme pouze tréninkově ve Svojanově.
Na kousání bychom museli jezdit někam dál, na což nemáme ani chuť, ani čas.

Tak jak to s námi vypadá na sklonku roku 2008:

Kousání na figuranta se věnujeme pouze příležitostně pro zábavu a fyzické zničení figurantů (s Bascem je vždy docela práce).

Coursingy jsme loni absolvovali pouze na táboře ve Svojanově. Basca kupodivu běh za střapcem docela bere. Aki nemůže coursingy provozovat, takže je bohužel nebudeme ve větší míře absolvovat ani v budoucnu.

Dogtrekking je fajn, nicméně 100 km trasu neplánujeme. Navíc necháváme psy raději pokud možno volně běhat, což je proti pravidlům dogtrekkingu.

Při stopování se panička ztrácí a páníčka to nebaví, navíc přes zimu není moc příležitostí ani pro rekreační stopování, takže z toho asi nic moc nebude.

Cviky dogdancingu zařazujeme pro oživení cviků poslušnosti.

Ostatní aktivity bohužel vypouštíme.

V této oblasti už se naše aktivity trochu vytříbily.

Na kousání chodíme k Vaškovi Ullverovi, bohužel se nám odstěhoval, takže od Nového roku už není kousání tak často. Potřebovali bysme najít vhodného figuranta v okolí, který si s našimi psy vyhraje. Aki je šikovný, ale nemůže se porovnávat např. s německými ovčáky a o Bascovi ani nemluvě, leccos ho rozhodí, brzo ztrácí zájem, zkrátka je s ním opravdu práce, ostatně jako ve všem ;-).

Coursingů se pravidelně neúčastníme, hlavně proto, že se nám nechce na ně jezdit přes půl republiky. Několik běhů absolvovali Basco s Akim v létě na táboře ve Svojanově, pro nejbližší dobu nemáme žádný coursing v plánu, ale určitě bude coursing ve Svojanově, kam v létě opět pojedeme na tábor.

Flyball a dogfrisbee asi nebudou ty pravé sporty pro naše psy. Aki je sice aportér, ale přímo posedlý míčky není. Nicméně krátký nácviku flyballu si Aki vyzkoušel ve Svojanově. Na dogfrisbee nemá panička talent a páníček se k tomu nemá, takže z toho taky asi nic nevzejde. 

Dogtrekking: až zvládneme třeba při nějaké akci KČT ujít aspoň 35, 40 km, tak bychom mohli nějaký mid zkusit. Co mě osobně od dogtrekkingů zatím odrazuje, jsou jeho pravidla, že účastníci se smí pohybovat maximálně ve dvojicích, navíc psi musí být po celou dobu ke psovodovi připoutáni. My túrujeme raději ve skupině více lidí a psů, je pak větší zábava a cesta lépe ubíhá. A psi jdou na volno, pokud je to možné, víc je to baví.

V létě jsme k našim aktivitám připojili stopování. Stopovali jsme poctivě tak asi 2 x do týdně až do listopadu, poté byla asi měsíční pauza, pak jednou stopa za příhodného počasí a opět měsíční pauza. Zatím děláme pouze rovné stopy, celkem krátké. Při poslední stopě jsem podcenila Akiho schopnosti, příště mu musím našlápnout stopu trošku náročnější. U Basca na to musím pozvolna.

Také občas procvičujeme pár základních cviků z dogdancingu, spíš jen tak pro zpestření cviků poslušnosti.

Zkoušíme i další aktivity se psy, abysme zjistili, co nás i psi bude bavit.
Basco si několikrát vyzkoušel kousání, Aki k tomu měl příležitost pouze jednou. I když měl Aki do kousání velikou chuť, zatím nejsme rozhodnutí se tomu intenzivněji věnovat.
Zatím jednou si naši psi vyzkoušeli coursing a to na akci RR sportu. Poprvé jsme běželi s nimi. I v coursingu projevil Aki větší nadšení než Basco. Coursing bysme si chtěli v budoucnu ještě vyzkoušet, pokud bude příležitost někde blízko našeho bydliště.
Pokud se vyskytne příležitost, zkusili bychom rádi flyball, dogfrisbee a dogtrekking (zatím pouze mid).

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one