Kromě základní poslušnosti v této oblasti žádné velké výkony neplánujeme.
Výcviku poslušnosti se v poslední době věnuji takřka výhradě s Fástym, cvičí moc pěkně, v klidu suprově, na cvičáku to taky není špatné, i když ho tam láká spousta jiných věcí. Postupně prodlužujeme odložení, což je zatím asi nejtěžší cvik.

V roce 2008 nám pro samou turistiku a agility na výcvik poslušnosti moc času nezbývalo. S Bascem nemáme stále dopilovaný aport a odložení za pochodu, ale ZZO bysme snad zkusit mohli. Akiho v tomto směru zanedbáváme ještě víc, ale naštěstí mu to vůbec nevadí, radši si zaběhne parkur :-).

Včera se nám s Bascem konečně podařilo složit první zkoušku, a to ZOP, v ZKO Javorka v České Třebové. Rozhodčí byl pan Hon. Takto vypadaly jednotlivé disciplíny:
Přivolání 8
Ovladatelnost na vodítku 8
Ovladatelnost bez vodítka 7
Sedni - lehni - vstaň 10
Odložení 10
Základní část celkem 43
Ovladatelnost ve skupině 10
Sedni - lehni - vstaň ve skupině 9
Odložení 10
Chůze po nepříjemném materiálu 10
Přenesení psa 10
Skup. a spec. cviky celkem 49
Body celkem 92
Známka výborně

U Basca je znát, že je starší a už má povely lépe zafixované. Je hodně závislý na pamlscích, což bych ráda odbourala. Jeho flegmatičnost se projevuje zejména při povelu lehni. Ano, lehne, ale než se položí, to je ale doba. Tápala jsem, co provést s jeho ztrátou zájmu o aport, ale tento problém zčista jasna zmizel a Basco aportuje, nosí klacíky, dokonce někdy trénujeme slalom místo na pamlsky na uzel! To je pro mě úžasný přelom. Myslím, že velkou zásluhu na tom má figurant Vašek Ullver, který se snaží vyburcovat kořistnický pud u našich psů. Ráda bych se letos s Bascem pokusila o zkoušku ZZO a ZOP, ale ještě uvidíme, co na to naši výcvikáři.


Aki je velmi inteligentní a učenlivý, páníček ale nemá za cíl skládat s ním zkoušky poslušnosti, a tak s ním moc necvičí a mně už na něho příliš času nezbývá. U něho jakožto u velmi aktivního psa je asi největším problémem dlouhodobé odložení, všeobecně nemá cviky ještě úplně zafixovány, aport má výborný, zato nerad si lehá do mokré trávy. Vždyť to přeci studí! Takže záleží hlavně na páníčkovi, co a jak dál, co se poslušnosti týče.

Loni v květnu jsme začali s Bascem, ještě štěňátkem, navštěvovat výcvik poslušnosti v ZKO Luková. Od štěněčí skupinky jsme před pár měsíci přešli do skupiny pokročilých. Akiho jsme začali s prostředím cvičáku seznamovat odmalička, v lednu začal cvičit ve štěněčí skupince, ale brzy byl přeřazen k pokročilejším pejskům. Cvičení probíhá každou neděli a trvá jednu hodinu - nejdříve je společný pro všechny pejsky, poté jsou psi v začátečnících rozděleni na menší skupinky a páníčkové i psi se učí, jak co provádět. V pokročilých se po krátkém společném výcviku cvičí individuálně a kdo chce, může se při něm zaměřit na přípravu ke zkouškám.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one